« Tagasi

Euroopa Muinsuskaitsepäevad - loeng Järvamaa muuseumis 8.09

7.-10. septembril toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks on pärand ja maastik.

Muinsuskaitseamet kutsub kõiki huvilisi tutvuma Eesti maastikke kujundanud mõisaparkide ning  militaar- ja arheoloogiapärandiga. Nelja päeva jooksul on külastajatele tasuta avatud kümned paigad ja viiakse läbi pärandit tutvustavaid ekskursioone – loenguid. Järvamaal leiab Euroopa muinsuskaitsepäevade raames aset kolm põnevat ettevõtmist.

8. septembril (reede) kell 16.00 toimub Järvamaa muuseumis loeng – esitlus teemal „Poola ja Rootsi lahing Mäos 1604.a." Ajaloolase Kalle Krooni ja ajaloohuvilise Kalle Grünthali eestvõttel saame ülevaate ühest tähelepanuväärsemast lahingust, mis Järvamaa pinnal toimunud. Loengule sissepääs tasuta.

9. septembril (laupäev) kell 17.00 ootab Eesti Jalgrattamuuseum Väätsal (Pikk 9) huvilisi ajalooõhtule. Teemaks on „Pärand ja maastik – unustatud iidsed teed pärandmaastiku osana".  Loengu käigus annab muuseumi eestvedaja Valdo Praust põgusa ülevaate nendest Eesti iidsetest maanteedest ja maanteelõikudest, mis on sajandeid juba hüljatud ja unustatud, kuid mis teadja pilgu jaoks ilmestavad Eesti pärandmaastikke veel praegugi. Soovijatele toimub tund varem (algusega kell 16.00) tasuta tunniajaline ekskursioon jalgrattamuuseumis, kus on välja pandud üle 110 ajaloolise jalgratta. Väljapanek katab jalgratta ajaloo Eesti vaates alates aegade algusest kuni 1990. aastateni.

10. septembril  (pühapäev) kell 12.00 – 16.00 toimub  Purdi mõisapargi (asub Paide vallas) avatud väravate päev. Purdi mõisapark on üks Järvamaa vanimatest regulaarparkidest, mis rajati 18. sajandi teises pooles harmoneeruma barokse mõisaansambliga. Nüüd on ettevalmistamisel pargi renoveerimine ja sellest plaanist ongi kantud Purdi avatud väravate päeva programm: Avasõnad ning mõisa ja pargi ajaloo lühitutvustus, TTÜ maastikuarhitektuuri tudengid esitlevad kursusetöid, mille raames on valminud Purdi mõisa pargi ideekavandid, maastikuarhitekt Kersti Lootus tutvustab Purdi mõisa pargi muinsuskaitse eritingimusi ning eritingimuste koostamise vajadusest ja eesmärgist räägib Triin Talk (Muinsuskaitseamet). Purdi külaseltsi eestvedamisel on avatud kohvik. Kaasa võib võtta piknikukorvi.

Olgem aktiivsed osasaama põnevatest ettevõtmistest!

Lisainfo:

Ründo Mülts
SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
56682165