Jüriöö märgutulede aktsioonis juba 600 vabatahtlikku!

Tänaseks on Jüriöö märgutulede eksperimendile registreerunud juba 600 inimest. Teist sama palju on vaja juurde.

Kõik, kes soovivad 22. aprilli hilisõhtul märgutuld süüdata, pange ennast kirja jyrioo@wittenstein.ee, (nimi, telefoni nr, millisel suunal ja piirkond)

• Paide-Tallinn suund

Paide-Väätsa-Roovere-Piiumetsa-Vahastu-Kuimetsa-Vaopere-Habaja-Kanavere

Järvamaa kontaktisik: Sander Tammist, tel 55543170
Raplamaa kontaktisik: Reelika Rohuste, tel 518 8067

KAART

• Paide-Rakvere suund

Paide-Vodja-Öötla-Esna-Kuksem-Järva-Jaani-Tamsalu

Järvamaa kontaktisik: Tõnu Taal, tel 5027221
Lääne- Virumaa kontaktisik: Vahur Leemets, tel 56495439

Järvamaa KAART

• Paide-Tartu suund

Paide-Mäeküla. Kontaktisik: Raivo Raja, tel 5209089
Mäeküla-Sargvere. Kontaktisik: Ulvi Meikup, tel 56919858
Sargvere-Päinurme. Kontaktisik: Ründo Mülts, tel 56682165

Järvamaa KAART

• Paide-Pärnu suund

Kontaktisik: Sulo Särkinen sulo.sarkinen@tyri.ee, tel: 53088495

Paide – Pärnu KAART

Vabatahtlike meelespea

Enne märguandepunktidesse jagunemist vahetage palun üksteisega oma kontakte teadmaks, kes on eelmises ja kes järgmises punktis, et vajadusel telefoni teel suhelda.

Enne tõrviku süütamist ole veendunud, et eelnev tõrvik on süüdatud ja tegemist pole mõne muu tulega!

Palun olge tähelepanelikud tõrviku käsitlemisel ja tagage tuleohutus! Võtke kaasa veepudel, millega saate tõrviku efektiivselt ära kustutada!

Pärast märgutule edastamist veenduge, et signaal on kohale jõudnud (esmalt visuaalselt, vajadusel helistage järgmise punkti isikule). Seejärel kustutage tõrvik veepudeliga.

Võimalusel tehke endast ja oma seltskonnast märgutule edasiandmiseajal pilt, mille võib saata jyrioo@wittenstein.ee või lisada ise Jüriöö Märgutulede Facebooki lehele.

Ööl vastu 23. aprilli möödub 675 aastat Jüriöö ülestõusust. Paidest saadetakse selle eestlastele olulise ajaloosündmuse tähistamiseks ja meenutamiseks teele Jüriöö märgutuled, mis suunduvad vabatahtlike abiga nelja linna, Pärnu, Rakvere, Tallinna ja Tartu poole.

Tõrvikute järkjärgulise süütamisega antakse sümboolne märgutuli edasi läbi tuleteekonnal olevate külade ja valdade sihtpunktidesse. Samal ajal toimuvad Paides ja tuleteate lõpp-punktides tuleootusüritused. Märgutulede aktsiooniga "Eestimaa küla elab" pööratakse tähelepanu sellele, et elu käib Eestis ka väljaspool suuri linnu.

Tulede aktsiooni korraldavad Pärnu Muuseum, Ajakeskus Wittenstein ja Kaitseliidu Pärnu, Järva ja Rapla malevad koostöös Eesti Põllumajandusmuuseumi, sihtasutusega Virumaa Muuseumid ning mitmete omavalitsuste ja külaseltsidega.

Ants Hiiemaa Ajakeskusest Wittenstein selgitas, et kõigisse nelja suunda on ligi 100 km ning märgutuled liiguvad tõrvikutuledena inimeselt inimeseni. "Esimese märgutule süütab Paides Vallitorni tipust ehk Pika Hermanni tornist kl 22.00 peaminister Jüri Ratas. Kes tuld näevad, süütavad vastavalt sellele oma tõrviku ja annavad süütamisest märku igale järgnevale vabatahtlikule, kes trassil viibivad. Nii toimides peaks tuli sihtkohtadesse jõudma umbes tunni ajaga!"

Alates 2013. aastast on Pärnumaal Pärnu Muuseumi ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva eestvedamisel tähistatud Jüriöö ülestõusu aastapäeva tuleteate edastamise eksperimendiga.

Tuleteade on tõrvikute süütamine n-ö teatena ehk eelmise tõrviku märguande peale, piki valitud trassi. Nii saab edasi anda teadet, kui puuduvad sidevahendid ja noorema riimkroonika järgi kasutati seda ka jüripäeval ülestõusu märguandena.

Paide Vallimäel esineb 22. aprillil Jüriöö Märgutuled 2018 auks ansamblid "Arhailised mehed" ja Shanon ning Türi Noortekeskus korraldab taas jüriööjooksud, millel osalejatele on pääs Paide Vallimäe kontserdile tasuta!

Teate toimetas:

avalike suhete peaspetsialist