« Tagasi

Linnapea Priit Värk: Algab uus kooliaasta, aga millal uues koolis?

Algab uus kooliaasta, aga millal uues koolis?

Esimesel septembril täituvad klassiruumid lastega ja kätte võetakse õpikud. Mitte selleks, et õpetaja käsib, mitte ka moe pärast, vaid ikka selleks, et ühel päeval saaksite tunda: olen targem kui linnapea, targem kui õpetajad, targem isegi kui ema ja isa ning ma tean, kuidas muuta meie kõigi elu paremaks. 

Ma jäin mõtlema oma esimesele koolipäevale. See on mul selgesti meeles. 1992. aastal läksin Laial tänaval asuvasse Paide 3. keskkooli. Ma ei salga – mul oli kabuhirm. Ma olin paras Mowgli, keda hakati äkki kodustama. Kaasa ei aidanud ka asjaolu, et mu pinginaabriks sai Oliver. Poiss, kes oskas juba tähti kokku veerida ja oma nime kirjutada. Ent see hirm lahtus paari nädalaga ja nagu olemasolev kirjatükk kinnitab, siis isegi mina õppisin lugemise ja kirjutamise ära.

Esimene september on vaimne pööripäev, päev, mil sajad Paide õpilased hakkavad süsteemselt oma tulevikku vormima. Õigustatud on küsimus, milliseks vormitakse Paide ja Järvamaa hariduse tulevik?

Ligi kaks aastat on käinud trall, kas, millal ja kuhu tuleb Paidesse riigigümnaasium. Ma alustan vastamist algusest: riigigümnaasium tuleb Paidesse ja mitte ühtegi teise Järvamaa omavalitsusse. Selleks on haridus- ja teadusministeeriumiga kokkulepitud, et septembris sõlmime „Ühiste kavatsuste kokkulepe", millega kinnitatakse, et just Paidesse eraldatakse rahalised vahendid koolihoone rajamiseks või rekonstrueerimiseks.

Teiseks ja kolmandaks – oleme ministeeriumiga jõudnud selge üksteisemõistmiseni, et aasta lõpuks allkirjastame ka nn teise lepingu ehk üksikasjalikuma koostööleppe, kus seame paika ka asukoha. Hoolimata sellest, kas koolimaja saab olema Paide Ühisgümnaasiumis või Gümnaasiumis, Järvamaa Kutsehariduskeskuse juurdeehitusena või Posti 12 hoones, siis on realistlik, et aastal 2018 (hiljemalt 2019) avatakse meil riigigümnaasium.

Asukohast on olulisem, milliseks kujuneb kooli sisu, st mille poolest ta erineb tänasest õppekorraldusest? Loomulikult on koolis esindatud klassikalised reaal- ja humanitaarharu, kuid minu arvates peaksid välja kujunema ka suunad ja kursused, mida täna ei õpetata Paides ja mis oleksid spetsiifilised just meie koolile. Seejuures tuleb arvestada ja ära kasutada võimalusi, mida pakuvad kutsehariduskeskus ja Säästva Renoveerimise Infokeskus ning Järvamaa ettevõtlusest tulenevaid konkurentsieeliseid.

Ma loetlen jadamisi vaid mõned üksikud võimalused: 1. ettevõtlusõpe sh raamatupidamine, majandus, turunduse algtõed; 2. reaalsuund sh elektrotehnika, IT, inseneriteaduse algtõed, metallitöötlus; 3. humanitaarsuund sh süvendatud õpe (võõr)keeltes, väitluskursused; 4. teenindussuund sh toitlustus, teenindus, majutus jms; 5. maaelu suund sh põllumajanduse alused spetsialiseerumisega eri valdkondadele ja 6. IT ja digitehnoloogia algõpe.
Lisaks valikkursustena veel restaureerimine ja konserveerimise või hoopiski metsandus ja puidutehnoloogia alased teadmised.

Tõenäoliselt koolijuhid ja haridustöötajad vangutavad seda juttu lugedes pead, kuid ma ei pretendeeri mingile lõplikule tõele, vaid minu poolt õhku visatud mõtted on vaid heatahtlik provokatsioon alustamaks Järvamaal laiemat diskussiooni, milline peaks olema loodava riigigümnaasiumi sisu. Seega üleskutse õpetajatele, koolijuhtidele, haridustöötajatele, õpilastele ja lastevanematele, teie ideed ja ettepanekud on teretulnud!

Tulles lõpetuseks tagasi 1. septembri juurde, soovin ma kõigile õpilastele ja lastevanematele töökat ja tulemusrikast õppeaastat! Erilised soovid eelkõige neile tüdruku- ja poisijütsidele, kes teevad esimesi samme kooliteel ja neile, kes teevad viimaseid. Uskuge mind – see on muutuste aasta ja pigistame sellest üheskoos maksimumi välja!

 

Priit Värk
Paide linnapea
01.09.2014