Paide kirik esitleb täiustatud orelit

Kui me selle aasta plaane tegime, ei julgenud koguduse eelarvesse rohkem sisse kirjutada kui vaid ühe puuduva keelregistri.Teatavasti jäid kolm keelregistrit (Oboe, Trompete, Posaune) 1933 aastal valminud orelil paigaldamata sel ajal samuti rahanappuse tõttu. Salamisi ikka unistasime ja  lootsime, et ehk ikka EV100 sünnipäevaks suudame asja ära teha. Naljatamisi öeldakse, et unistustega peab ettevaatlik olema, need võivad täide minna.

Täna võime tõdeda, et nii on ka läinud. Orelimeister Hardo Kriisa poolt on paigaldatud kõik kolm puuduvat keelregistrit. See töö on kestnud pea kogu suve ja sügise ning vahetult enne Jõululaupäeva teeb vanameister veel viimase  häälestuse. Kusjuures samal ajal on orel olnud pidevalt töös. Nii on Olaf Lääne juhtimisel sellel aastal toimunud ligi kümme orelikontserti just selle pilli tutvustamiseks ja ühtlasi renoveerimise toetuseks.

Nii nagu renoveerimiste puhul ikka tuleb lisaks mitmesuguseid täiendavaid töid. Nii sai lammutatud kunagi nõukogude ajal ehitatud "soojenduskuut" organisti kõrvalt ja kohalt. Kuna kirik oli varasemalt külm, siis oli selle oma kindel otstarve. Nähtavale tulid värvikihid, mis kohe kindlasti ei kuulunud algupärasele orelile. Samuti erinevatel aegadel paigaldatud pinnapealsed elektrijuhtmed ja valgustid. Seega, tellida tuli uuringud ja hakata mõtlema oreli väliskesta restaureerimistöödele. Kuigi see viis projekti maksumuse veelgi ülespoole ja küünib täna juba üle 25 tuhande euro, on orelit võimalik täna näha täies hiilguses erinevatel jõuluüritustel.

Kõik see on saanud võimalikuks eelkõige tänu  paljudele lahketele linnakodanikest  annetajatele. Kaasa on löönud nii riik kui linn omapoolsete osalustega. Samuti saime vahendeid rahandusminsteeriumi kohaliku omaalgatuse programmist (KOP). Kõrvale ei jäänud ka sõbrad välismaalt, seekord isegi teiselt poolt ookeani, sõpruslinnast Westminsterist. Korjandus jätkub kindlasti aasta lõpuni, sest osa arveid ootavad veel tasumist. Tööde teostamisel on meil olnud palju abilisi ja häid nõuandjaid alates vabatahtlikest kuni muinsuskaitse inspektorini välja. Kõigile suured tänud! Valmis on saanud väga väärtuslik ja vajalik instrument.

Kõik huvilised, aga eelkõige annetajad ja kaasaaitajad on oodatud laupäeval kell 14.00 Paide kirikusse oreli õnnistamisele ja esitlemisele. Sellele järgneb jõulukontsert "Kingitus linnarahvale", kus astuvad ülesse organist Toomas Trass, bariton Rauno Elp ja Arsise kellade ansambel.

Andres Jalak
oreliprojekti eestvedaja