Paidele laekus 10 kaasava eelarve ettepanekut

15. septembril lõppes ettepanekute esitamine Paide linna kaasavasse eelarvesse. Linnavalitsusele laekus 10 ettepanekut nii eraisikutelt kui ka MTÜ-delt. Ettepanekud vaatab üle selleks loodud komisjon ning kaasava eelarve korra tingimustele vastavad taotlused lähevad rahvahääletusele.

"Laekunud ettepanekud on kõik eriilmelised ning ennustan, et rahvahääletusel tuleb tihe konkurents," kommenteeris linnapea Priit Värk. "Ettepanekute tegijad peavad kindlati pingutama ka edaspidi, et oma ideele pooldajaid leida, kui hääletus algab. Iga hääl võib saada otsustavaks," lisas ta.

Rahvahääletus algab hiljemalt 15. oktoobril. See kestab 14 päeva ning osaleda saavad vähemalt 16-aastased isikud, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on rahvahääletuse väljakuulutamise päeva seisuga Paide linnas. Hääletus toimub elektrooniliselt ID-kaardi või mobiil-ID abil. Paberil saab hääletada linnavalitsuses, Roosna-Alliku piirkonnakeskuses ning raamatukogudes.

Rahvahääletuse tulemusena reastatakse ettepanekud vastavalt saadud häälte arvule. Realiseerimisele kuulub esimeses järjekorras hääletuse tulemusena enim hääli saanud ettepanek.

Investeeringu realiseerimise korraldab linnavalitsus koostöös ettepaneku esitajaga. Kui selgub, et ettepaneku realiseerimise maksumus ületab eelarves ettenähtud eelarvet, kaalutakse võimalusi eelarvevahendite ümberpaigutamiseks või realiseerida hääletustulemuse nimekirjas paremusjärjekorras teisel kohal olev objekt.

Saabunud ettepanekud laekumise järjekorras:

• Velosolutions pumptrack ehk rattarada Roosna-Allikule

Rada loob aktiivse jalg- ja tõukeratta sõidu ning trikitamise jaoks turvalise koha.  Roosna-Alliku noortele meeldib väga rataste ja tõuksidega sõita, kuid probleemiks on see, et nad sõidavad aleviku vahel ja just kõige tihedama liiklusega Nooruse tänaval, sest seal on piirkonna parima kattega sile tee.

• Siseskatepargi ja noortekeskuse rajamine Paide ujula hoonesse
    Noortekeskus koos siseskatepargiga ujula hoones annaks  noorsootöö valdkonnale uued võimalused ja arengusuunad: aastaringsed treeningud, järelvalve, väljundsündmused, laagrid. Noortega kaasas käiv muusika ja skatepargi müra väliüritustel ei takista teiste asutuste tööd ega sega linnaelanikke.

• Paide Keskväljaku avaliku ruumi püsimööbel
    Paide Keskväljaku avaliku ruumieksperimendi kaubaalustest tehtud mööbli asendamine korraliku, ilusa, vastupidava ja esindusliku mööbliga. Ettepanek on kaasava eelarve rahaga katta projekti omaosalus

• Lauatennis ja male mänguväljakutele
    Atraktsioonid avavad uue võimaluse veeta vaba aega õues ja mitmekesistab sportimisvõimalusi linnas. Seitse sarnast mänguväljakut loovad uudse märgi Paide linnast kui tervikust. Male on traditsiooniline spordiala Paides, lauatennise harrastamisvõimaluste laienemine on noortele uueks väljakutseks. Uudselt sisustatud mänguväljakud võimaldavad organiseerida kogukondade vahelisi võistluseid ning pakuvad võimalusi erinevateks pereüritusteks.

• Tänavakunst ja Paide
    Paeskulptuurid, suured seinamaalingud ja 3D maalingud maapinnale. Paide linn on täis paeskulptuure, need võiks korda teha ja suveperioodil lillede vms kaunimaks kujundada. Need võiksid olla kergemini leitavad ja nähtavad. Teiseks on väga palju imelisi seinamaalinguid majadele juba tehtud. Mõne võiks kindlasti juurde teha. Ja kolmandaks on maalida 3D maale maha, asfaldile või kivikattele. Inimesed saaksid maas olevatel maalidel end pildistada, see tekitab palju rõõmu ja selliseid maale pole Eestis veel tehtud.

• Kehamaalingute festival
    Sellise teemaga festival on midagi sellist, mida pole Eestis varem tehtud ning tooks inimesi üle Eesti Paidesse.

• Koerte jalutusväljak
    Aiaga jalutusväljak tagab linnas parema puhtuse ning koeraomanikud saaksid oma lemmikuid rihma otsast lahti lasta. Aedik peaks sisaldama ka prügikaste ja kilekotte, et koerte järelt koristada. Maailmas on sellised jalutusväljakud väga populaarsed, kuid Paides sellist veel pole.

• Paide keskväljaku III ruumieksperiment 2019. aasta suvel
    Paide ruumieksperiment on selgelt tõestanud, et keskväljak toimib inimeste kooskäimiskoha ja kogukonna tegevusväljakuna väga hästi. Kaasava eelarve toel on soov ehitada kestlik linnamööbel. Senine mööbel on taaskasutuse põhimõtteid ja kiiret paigaldust silmas pidades tehtud euroalustest, aga (positiivse üllatusena tulnud) väga tiheda kasutuse tõttu kipub see lagunema liiga kiiresti ja on raskesti puhastatav. Seetõttu on soov projekteerida uus mööbel niiskuskindlast vineerist, mida saaks lihtsamini transportida, on nägusam ja funktsionaalsem.

• Keraamikaahi
    Tarbja küla elanikud soovivad, et külas tegutseks saviring, selleks aga on vajalik soetada põletusahi.

• Verner Nerepi mälestuskivi teisaldamine Sargvere mõisa pargist Valgmale tema sünnikodu juurde.
    Helilooja ja aastatel 1942-1944 Estonia teatriorkestri peadirigendina töötanud Verner Nerep sündis Valgma külas.

Kaasavat eelarvet rakendab Paide linnavalitsus esimest korda.

avalike suhete peaspetsialist