Paides alustab tugigrupp dementsushaigete omastehooldajatele

Kui paljud teist unustavad tihti või märkavad, et lähedase või pereliikme mälu ei ole enam nii hea kui vanasti? Tihtilugu kirjutatakse see kõik vanaduse arvele. Kahjuks paljudel juhtudel on tegemist tõsise haigusega, millele otsene ravi puudub.

See ei tähenda loomulikult seda, et kõik, kes kipuvad asju unustama, on dementsed. Pikaajalise  haiguse diagnoosimiseks on vaja perearsti või psühhiaatri abi, et täpsustavate uuringutega saada haigusele kinnitust.

Dementsus on sündroom, mille põhjuseks on mõni peaaju haigus või -kahjustus. Tuntumad haigused, mis põhjustavad dementsust, on Alzheimeri tõbi, Parkinsoni tõbi ja aju vereringe häired.

Dementsusega kaasneb mitmeid sümptomeid nagu näiteks mälu ja mõtlemise halvenemine, õppimisvõime ja sõnavara vähenemine, raskeneb tuttavate kohtade ja inimeste äratundmine, kuni inimese käitumise ja iseloomu muutuseni. Ühtäkki võib avastada, et sinu lähedane ei ole enam selline nagu vanasti - ta on muutunud kurjaks, kahtlustavaks ja ärevaks kogu ümbritseva maailma suhtes.

Siinkohal loetleks ära dementsuse kõige varasemad sümptomid, millele võiks tähelepanu pöörata. Nimelt muutub  dementsuse puhul eaka inimese oskus ennast riietada, talle hakkavad raskust valmistama lihtsad kodutööd. Ta võib ära unustada, kuidas kasutada telekapulti või telefoni. Rääkimisel võivad meelest minna ära sõnad ning kirjutamine muutub raskeks. Arusaamine kellaajast muutub segaseks. Sellele haigusele aga ei juhita piisavalt tähelepanu ning väga paljud inimesed ei oska arvatagi,  et nende lähedasel on haigus.

MTÜ Elu Dementsusega eesmärgiks on dementsusega inimeste ja nende lähedaste ühendamine, toetamine ja esindamine tagamaks neile parim elukvaliteet ja toimetulek. Alustasime 2016. aastal omastehooldajate tugigruppide moodustamisega Tallinnas, Tartus, Kuressaares ja Võrus.

Nõustamisteenuse abil pakutakse eelkõige tuge omastehooldajatele, kes soovivad suurendada oma olemasolevaid teadmisi Alzheimerist ja dementsusest ning sellega kaasnevatest piirangutest eaka  pereliikme ja tema lähedaste igapäevasel toimetulekul. Tugigruppide kohtumistel saab vajalikku informatsiooni spetsialistidelt, vastuseid oma küsimustele,  kuulda teiste perede kogemusi ning soovitusi igapäevaseks toimetulekuks.

Olete oodatud omastehooldajate tugigrupi kohtumistele 23.05.2018 kell 16.30 Järvamaa Keskraamatukogu, Lai 33, Paide

Palume võimalusel oma tulekust teada anda: anu.oun.003@gmail.com või telefonil 568 98077

MTÜ Elu Dementsusega osaleb ka tänavusel Paide Arvamusfestivalil turvalisuse ja tervise alal. Meie teemaks on "Dementsussõbralikum Eesti" ning ootame sisukat ja rahvarohket arutelu!

Anu Õun
MTÜ Elu Dementsusega liige