Paides jõuab lavale Shakespeare´i näidend "Richard III"

Paides jõuab lavale Shakespeare´i kuulus näidendi "Richard III" uusversioon, mis kannab nimetust  „RICHARD3".

Shakespeare kirjutas „Kuningas Richard Kolmanda tragöödia" 1592. aastal kuningakoja tellimusel – lihtsalt selleks, et näidata Tudorite dünastia moraalset üleolekut eelkäijaist.

Neli sajandit on möödas, kõik on muutunud ja midagi pole muutunud. Ikka kütkestab Richard vaheda meele ja sõnaosavusega, ikka ehmatab inimene, kui märkab, mis mees see on, kellele ta nii andunult kaasa elab. Tundub, nagu poleks Richard sugugi Bosworthi lahingus langenud, vaid naeratab igal õhtul Aktuaalse Kaamera ekraanil või hommikuse ajalehe esikaanel.

Eesti ainsas kuningate surma näinud linnas Paides toovad märtsis lavastuse välja Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 28. lennu seitse tudengit koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia tudengitega. Kuu varem, veebruaris, jõuab sama Shakespeare'i näidend lavale Vene Teatris Tallinnas.

Shakespeare'i võimutragöödia on ühtlasi ettevalmistavaks projektiks sügisel avatavale Paide Teatrile, mis hakkab tegutsema Paide Muusika- ja Teatrimajas.

Lavakunstikooli kevadiste lõpetajatega – Steffi Pähn, Ingrid Margus, Joosep Uus, Johannes Richard Sepping, Ursel Tilk – koos on „RICHARD3" laval legendaarne näitlejanna Ene Järvis.

„RICHARD³" lavastaja on Jan Teevet (EMTA), kunstnik Freda Purik (EKA), valguskunstnik Karolin Tamm ja videokunstnik Maria Elizaveta Roosalu (mõlemad TÜVKA), helikujunduse loob Kirill Havanski (EMTA), mõttetugi Oliver Issak (TÜ).

Esietendus 10. märtsil kell 18.00 Paide Muusika-ja Teatrimajas.

Paide Laval näeb etendust veel 11. ning 31. märtsil kell 18.00 ning Vene Teatri suurel laval Tallinnas 2. aprillil kell 19.00. Pileteid on võimalik osta Piletimaailmast ning Paide Muusika- ja Teatrimaja kassast.

Lavastust toetavad Paide Linn, Eesti Kultuurkapital, SA Paide Haldus, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia ning Euroopa Liidu Regionaalfond (Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).

Lisainfo:

Harri Ausmaa