Järvamaa kultuuripreemiate galal võidutsesid Tiina Kivimäe, Sorge, Loomisel ja Paide Teater

7. veebruaril tunnustati Koeru kultuurimajasmaakonna kultuurivaldkonna parimaid, preemiad andsid välja Järvamaa omavalitsuste liit ja Eesti kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp.

Järvamaa Omavalitsuste Liit andis kultuuripreemiaid välja kolmes kategoorias: kultuurihoidja, kultuurielu edendaja ja kollektiiv.

Kultuurihoidja preemia sai Koeru Kultuurimaja juhataja ja tunnustatud kultuurijuht Eva Linno. Kultuurihoidja preemiale olid esitatud ka Tea Saar, Mare Olev, Eva Linno, Kersti Liivak, Anneli Karma, Järvamaa kultuuri nõukoda ja Arvo Kangas.

Kultuurielu edendaja preemia sai Monika Kirss, kes on Väätsa põhikooli õpetaja ja Türi kultuurikeskuse täiskasvanute segarühma „Väiksed Viisud", 1-2. klassi segarühma, 5-7.klasside segarühma „Helleverre visselid", 7.-9.klasside segarühma „ Visselid" juhendaja. Preemiale oli esitatud veel Kaja Kraav.

Parima kollektiivi preemia sai segarahvatantsurühm „Loomisel". See asutati 2012. aastal. Tuleristsed saadi 2013. aastal Paides toimunud Jüripäeval ja samal kevadel Türi staadionil toimunud Järvamaa tantsupeol. Sealt alates on rühm osalenud kõikidel maakonna laulu- ja tantsupidudel. 2014 oli Loomisel läbimurde aasta, rühm pääses laulu- ja tantsupeole oma liigi kümne parima rühma seas.  2015. aastal valmistus rühm esimeseks välisfestivaliks. Koos Paide ühisgümnaasiumi rühmadega tehti ühine kava ja võeti edukalt osa Kreekas toimunud folkloorifestivalilt. 2015. aastal korraldas Loomisel Järvamaa rahvatantsupäeva ja Jõulufolki. 2017. aastal valmis ka Loomisel rühmale loodud Kätlin Merisalu tants „Teineteisele", millega jõuti uute tantsude konkursil finaali. Rühm sai kiitust paaridevahelise suhtluse eest, märgati tantsijate ühtset liikumist ja kehakeelt. Tantsurühm lööb aktiivselt kaasa rahvaspordisündmustel. Tantsitud on Ullo Toomi Tantsupäeval, Horvaatia ja Montenegro festivalidel. 2018. aasta suursündmus oli rühmale viienda tegevusaasta täitumise tähistamine heategevusliku tantsulise etendusega „Meie oma lugu",pälvides selle teo eest Paide linna ettevõtlikkusepreemia.

Kultuurkapital andis maakonnapreemiaid välja neljas kategoorias: kultuuritegija, kultuurisündmus, kultuuripärl ja elutöö preemia.

Kultuurkapitali maakonna kultuuritegija preemia sai Sorge, kodanikunimega Margus Tiitsmaa.  Sorge tuli Paide Huvikeskusesse kunstiõpetajaks viis aastat tagasi, olles samas ka aktiivselt tegutsev kunstnik. Tema kaasabil on kunstikoolist saanud mõnusa õhustikuga loovust toetav kunstipesa, mille tegevused kujundavad ja rikastavad ka linnaelu.

Sorge õpetab kunstikoolis lastele nii maali, vormi, kompositsiooni kui ka joonistamist. Ta on laste seas armastatud õpetaja, kes suhtub neisse kui võrdsetesse ja arvestab iga õpilase individuaalsust ja eripära. Ta julgustab lapsi avatud silmadega ringi vaatama, nägema ka maailma peidetud ilu ja väljendama seda julgelt oma loomingus. Sorge eestvedamisel on kunstikooli õpilaste näitused olnud vaadata nii Paides kui ka Türil.

Sorge kuulub Eesti Maalikunstnike Liitu alates 1997. aastast. Tegevkunstnikuna viljeleb ta maali, installatsioone ja performance'eid. Tema suuremad näitused aastal 2018:
Juunis Türi Kultuurikeskuse kunstigaleriis näitus „Taies" (isikunäitus)
Oktoobris-novembris Tallinnas Fahle galeriis näitus „Rõõm" (isikunäitus)
Novembris-detsembris Haus galeriis Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „EST" (osaleja)

Järvamaa kunstielu on tänu Sorge panusele oluliselt elavnenud, ta on nõu ja jõuga kaasa aidanud paljudele maakonna kultuuri- ja kunstiüritustele.

Kultuuritegija preemiale kandideeris lisaks Sorgele veel Harri Ausmaa ja lääne-virukas Pamela Maran.

Kultuurisündmuse kategoorias sai preemia Paide teater. Preemiale kandideerisid lisaks teatrile ajalooline rongkäik/ rännak „100 aastat Türil"  ja C-JAM Cellofest ja suvekool.

2017. aasta septembris võeti teatri käima lükkamiseks tööle projektijuht Harri Ausmaa, kellest täna on saanud Paide Teatri juht. Noored paralleelselt kooli lõpetamisega tegutsesid teatri loomise nimel. Lavastaja Jan Teeveti lõputöö „Richard3" toodi välja Paide Muusika- ja Teatrimajas. Lavastus pälvis nii kriitikute kui ka publiku soosingu. 2018. aasta kevadel lõpetas nii Jan Teevet lavastaja erialal kui ka neli noort tulevase Paide teatri näitlejat lavakooli.

2018. aasta on olnud märgiline – Järvamaast sai teatrimaakond. Paide teatri sünd on Eesti kultuurimaastikul väga erandlik ja eriline sündmus. Paidest on saanud Euroopa ühe väikseima rahvaarvuga linnasid (mitteametlikult kõige väiksema elanike arvuga linn), millel on oma professionaalne teater. Paide teater alustas tööd 2018 aasta 1.augustil. Paide teatrit juhib kuueliikmeline meeskond, kuhu kuuluvad Harri Ausmaa, Kirill Havanski, Johannes Richard Sepping, Joosep Uus, Jan Teevet ja Ursel Tilk.

Maakonna kultuuripärli preemia laureaat on Tiina Kivimäe.  Tiina Kivimäe on sügava teadmishimuga, lahke, andekas, vaimukas ja töökas juhendaja ning õpetaja. Ta oli 2016. aasta Järvamaa laulu-ja tantsupeo idee autor ja ka lavastas peo suurepäraselt. Samuti oli Tiina 2017. aasta maakonnapeo kooride repertuaari nõustaja ja noorte ideeautorite mentor. 2018. aastal oli ta üks Järvamaa laulu- ja tantsupeo idee autoritest ning lavastaja. Peo idee ja teema kõnetas paljusid ning läks hinge. Tiina Kivimäe teeb väga oskuslikke seadeid ja on ise laululooja. Lisaks paneb ta kokku kontsertkavasid ja korraldab esinemisi nii oma õpilastele kui on ise erinevates koosseisudes esineja rollis.
2016. aasta lõpp andis Tiinale veel ühe väljakutse. Tänaseks on ta ka vanade krabisevate fonode järgi noodistanud koos õe Teaga 21 Kesk-Eesti pillilugu. Noodistused  on trükises „Kesk-Eesti pillilood" kõigile muusikutele kättesaadavad. Tiina Kivimäe on üks väheseid rahvamuusika propageerijaid Järvamaal. Paide Muusika- ja Teatrimaja Muusikastuudio juhendajana õpetab ka noortele viiulimängu. On tekkimas rahvamuusikaorkester. Lapsed saadavad tema juhendamisel ka oma etteasteid pilliga. Tiina on juba viiendat aastat ka Paide Naiskoori üks juhendajatest, mis on aktiivne koor Järvamaal. Tiina juhendatud ansamblid on esindanud Järvamaad edukalt Alo Mattiiseni Muusikafestivalil.

Tiina on andnud tohutu, lausa hoomamatu panuse Järvamaa kultuuriellu, kultuuripärandi säilimisse ning rahvakultuuri alaste teadmiste edasiandmisesse noortele.

Elutööpreemia sai kultuurkapitalilt Vello Kallandi, kes on tegelenud aukartustärataval tasemel oma kodupaiga Kesk-Eesti kultuuriloo uurimise, jäädvustamise ja tutvustamisega. Preemiale kandideeris ka Mati Sadam.

JOL-i fotogalerii

Allikas ja lisainfo:

Järvamaa Omavalitsuste Liit
jarva.ee