Euroopa päeva avapauk tuleb Paides!

24.04.2019

1. – 12. maini tähistatakse kümnes linnas üle Eesti Euroopa päeva , Paides 1. mail, kui Euroopa Liidu liikmeks saamisest möödub Eestil täpselt 15 aastat.

Tänavused Euroopa päeva üritused ongi pühendatud Euroopa Parlamendi valimistele ning Eesti ELi kuulumise 15. aastapäevale.

Üritustel on kohal rändtelk, kus saab kohtuda Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatidega mängu „Reis ümber Eesti" telesaate formaadis Ivo Linna juhtimisel. Vestluse vahepeal teeb muusikat ansambel Supernova ning pärast toimub Ivo Linna, Antti Kammiste ja Supernova  pooletunnine muusikaline etteaste.

Paides toimub Euroopa päeva tähistamine koos traditsioonilise eelkooliealiste rattaralliga kolmapäeval, 1. mail algusega kell 11 Paide Keskväljakul. Ürituse jooksul on avatud ka lasteala ja toimub teadusteater.

Euroopa päeval, 9. mail astuvad Euroopa Parlamendi valimiste esinumbrid Ivo Linna juhtimisel Tallinnas, Vabaduse väljakul üles ERRi ekraanilt tuttava saate „Reis ümber Eesti" formaadil põhinevas mängus.

Euroopa päeva üritused:

• kolmapäeval, 1. mail kella 11–14 PAIDE keskväljakul koos Rattaralliga
  • neljapäeval, 2. mail kella 16–18 PÄRNUS Martensi väljakul koos OTT turuga
  • laupäeval, 4. mail kella 12–14 HAAPSALUS Jüriöö 11 koos kohalike tootjate turuga
  • teisipäeval, 7. mail kella 16–18 PÕLVA keskväljakul koos kohalike toodete laadaga
  • kolmapäeval, 8. mail kella 15–17 VÕRU keskväljakul koos laadaga Uma Mekk
  • neljapäeval, 9. mail kella 15–20 TALLINNAS Vabaduse väljakul koos saatkondade, riigi- ja linnaasutuste ning Euroopa riikide kultuuriesinduste väljapanekutega
  • neljapäeval, 9. mail kell 15-21 TARTU kesklinnas koos linnavalitsuse ja noorteorganisatsioonidega
  • reedel, 10. mail kella 15-18 SILLAMÄE keskväljakul koos laadaga
  • laupäeval, 11. mail kella 11–13 VALGA keskväljakul koos Piirilaadaga
  • pühapäeval, 12. mail kella 12–15 RAKVERE keskväljakul koos ohutuspäevaga

Euroopa päeva üritusi korraldavad Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja Euroopa Parlamendi büroo Eestis, Riigi Tugiteenuste Keskus ja Europe Directi teabekeskused. Kõigi ürituste programm on osalejatele tasuta.

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Lisainfo 1. mail Paide kesklinnas toimuva laste rattaralli ja Euroopa Päeva tähistamise kohta:

Lisainfo Euroopa päeva kohta:

www.euroopapaev.ee

Allikas: