250 aastat apteegitegevust Paides

Sel laupäeval tähistatakse Paide apteegi 250. sünnipäeva.

Liivimaa aladel asutati esimene apteek 1357. a Riias (apteek likvideeriti 1758. a). Eesti vanim, Raeapteek, tegutses Tallinnas juba 1442. a, avati ta aga mõnevõrra varem. Kreisilinnas Paides tegutsenud apteegi avamiseni jõuti ca 300 aastat hiljem.

Seni teadaolevalt asutas esimese Paide apteegi 1769. a Danzigi lähedalt pärit Johann Joseph Meckin (1740-1794). Seega saame 2019. aastal tähistata Paide apteegi esmamainimise 250ndat aastapäeva.

SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseumi ja Paide Vee tänava apteegi eestvõttel toimub 7. detsembril algusega kell 14.00 muuseumi majas avatud seminar, mis on pühendatud Paide apteegi värvikale ajaloole. Järvamaa muuseum seminari toimumispaigana mängib farmaatsia ajaloos olulist rolli - seal säilitatakse Eesti kõige vanemat apteegi kollektsiooni – 18. sajandi II poolest säilinud Paide vana apteegi sisustust.

Vaadeldav apteegikogu jõudis muuseumisse 1912. a. Selle annetas tolleaegne Paide apteeker ja linnapea magister Oskar Brasche. Vähemtähtis pole seik, et kolmandat põlve Paide apteeker Oskar Brasche oli ka 1905. aastal asutatud Järvamaa muuseumi ellukutsujaks.

Paide apteegi väärikale aastapäevale pühendatud seminaril saab kuulata Tartu ülikooli farmakognoosia professori Ain Raali ning muuseumi teadurite tagasivaateid apteegi varasemale ajaloole ning apteekrite rollist Paide linna kujunemisel. Vee tänava endised ja praegused apteekrid meenutavad apteegi viimast poolsajandit. Ühtlasi tehakse juttu SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseumi tulevikuplaanidest uue apteegi ekspositsiooni loomisest europrojekti toetusel renoveeritavas Tallinna tänav 9/11 näitusemajas.

Teate edastas:

avalike suhete peaspetsialist