Võidupüha tähistamine Paides

Homme, 23. juunil on võidupüha - eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev alates aastast 1934, mil Riigikogu võttis vastu otsuse muuta see kuupäev riiklikuks pühaks. Võidupüha ja sellele järgnev jaanipäev on omavahel tseremoniaalselt seotud ühendades nii kohustusliku lipuheiskamise kui ka tähtpäevade tähistamise.

Tänavu toimub Paide linnas nii võidupüha kui ka jaanipäeva tähistamine aga teisiti. Vältimaks koroonaviiruse levikut, jäävad traditsioonilisel kujul tänavu ära nii võidupüha paraad kui ka avalikud jaanituled. Võidutuli tuuakse ikka Torist Paidesse, kus omavalitsusjuhid selle koos Kaitseliidu esindajatega vastu võtavad. Lisaks on kõigil soovijatel võimalus võidutuld koju kaasa võtta, et sellega kodus võidupühatuld teha. Niisiis jäävad olemata suured avalikud jaanilõkked ja -peod, küll aga saab igaüks nautida jaanipäeva oma kodus oma jaanilõkkega.

Täpsem ülevaade homme, 23. juunil toimuvast võidupüha tähistamisest:

07:00 Eesti riigilipu heiskamine Paides, Järva-Jaanis ja Türil

11:00 Järvamaa kirikukellade helin võidupüha auks (3min)

Paide vallimäel:

12:45 liputoimkondade kogunemine Paide vallimäele
13:15 Lipumarss
13:20 Eesti hümn
13:40 tuletoojad annavad üle Eesti Vabariigi Presidendi läkitatud võidutule
13:55 väljastatakse õlilamp/küünlad ja mälestuskorvid võidutule vastuvõtjatele
14:00 – 15:45 tulede süütamine Eesti Vabadussõja mälestusmärkidel

Paide linnavalitsus suundub vallimäelt edasi Paide kirikusse, vana rahvamaja juurde ning viimaks Vodja mälestuskivi juurde, kus koos võidupüha tähistamisega lisatakse murdelahingu kulgu mäletavale kivile peale ka sobilik mälestustahvel. Kui seni on avatud olnud vaid lahingu kulgu tutvustav infotahvel, siis peatselt saabuval võidupühal saab märgilise tähtsusega kivi omale viimaks ka väärilise mälestusplaadi, mis aitab meeles pidada vabadusvõitluse olulisust ning tunnustada neid, kes on näinud vaeva selle mälestuse elus hoidmisel.

Paide linnavalitsus soovib kõigile head ning turvalist võidupüha ja jaanipäeva tähistamist!