Vodja kivi sai väärilise mälestustahvli

Võidupühal, 23. juunil avati vabadussõja murdepunkti tähistaval Vodja mälestuskivil ka mälestusplaat. Senini oli olulist lahingupaika meenutamas kivi kõrval asetsev infotahvel.

Tahvlil olev kiri „Siia maale ja mitte enam 6. jaanuar 1919" viitab seigale, et  Vabadussõja ajal Punaarmee siit kaugemale ei pääsenud. Siin lõid eestlased kannad maha ja ütlesid "Siiamaale ja mitte enam!", millega hoiti ära Paide vallutamine, Tallinn-Viljandi raudtee kui olulise sideliini läbilõikamine ning enamlaste edasitungimine.

Kuigi Järvamaal toimunud Vabadussõja murdelahingud jäid ajaliselt 1919. aasta jaanuari algusesse, on just võidupühast saanud  eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev. Seetõttu oli 23. juuni murdelahingu mälestustahvli avamiseks igati sobilik, sest peame sellel päeval meeles vabadusvõitluse olulisust ning tunnustame neid, kes on oma elu sidunud Eesti riigi ja rahva kaitsmisega.

Mälestustahvlilt eemaldasid katte Vodja kooli õpetaja Indrek Kuuse ja kaitseliitlane Urmas Kõonurm. Mõlemad mehed on panustanud rohkelt aega selleks, et Vodja murdelahingu võitu tähistav mälestuspaik saaks väärilise ilme. Antud ettevõtmisega on ellu viidud idee, mis 1930. aastal käidi välja Järva maleva juhatuse poolt, kuid saatuse tahtel teostus alles nüüd - 90 aastat hiljem.

Allikas: Ründo Mülts (refereeritud Järva Teataja artiklist)