« Tagasi

1. augustil toimub Järvamaa muuseumi 115. sünnipäeva tähistamine

Järvamaa muuseum ning Staabi- ja sidepataljon kutsuvad pidupäevale

1.augustil (laupäeval) täitub Järvamaa muuseumil 115. eluring. Maakonna vanim mäluasutus tähistab väärikat sünnipäeva  koos Küberväejuhatuse Staabi- ja sidepataljoniga. 2020. aastal möödus 90 aastat päevast,  mil Järvamaa ja Paide- ning Türi linn annetasid Sidepataljonile väeosa lipu, millel on kujutatud ka Järvamaa vapp. Iseseisvuse taastamise järel arvati ajalooline lipp olevat hävinud. 1994. aastal annetas president Lennart Meri staabi- ja sidepataljonile uue lipu. 1998. aastal tõi Järvamaa proua Lydia Mägi 57 aastat peidus olnud lipu üleandmiseks Eesti Sõjamuuseumile. Selgus, et originaallipp oli sootuks teistsugune, kui 1994. aastal tehtu ning 2006. aastal tegid Järvamaa käsitöönaised vana lipu järgi väeosale koopia ning see teenib pataljoni praegugi. President Meri 1994. aastal annetatud lipp on säilitamisel Järvamaa muuseumis.

Muuseumi ja sidepataljoni lipu sünnipäeva tähistamisega tehakse algus kell 10.00, mil uksed avab Järvamaa muuseum. Päeva jooksul on tasuta külastamiseks  avatud püsinäitus ning suvenäitus „Suveniirnukud laiast maailmas". Kell 10.30 tutvustab Heli Mänd rikkalikku nukukollektsiooni. Samas oleme planeerinud vahvaid mängulisi võistlusi lastele ja lastemeelsetele. Kell 11.00 on võimalus kuulata Järvamaa muuseumi teadusjuhi Ründo Mültsi ettekannet 115 aastata tagasi toimunud Järvamaa muuseumi asutamise loost. Kell 11.30 saavad sõna õnnitlejad ning muuseum pakub sünnipäevalistele pidupäevakooki. Meeleolu loob kaitseväe orkester. Kell 12.00 algab liputoimkondade pidulik jalutuskäik  muuseumi pargimaja juurest Paide Vallimäele.

Kell 12.30 toimub Vallitorni ees Sidepataljoni lipu 90ndale aastapäevale pühendatud pidulik rivistus. Kuulame Küberväejuhatuse staabi- ja sidepataljoni pataljoniülema pidupäevakõnet. Väärika tähtpäeva puhul esitletakse originaallippu, mille 90 aastat tagasi annetas Järvamaa rahvas pataljonile ning mis nõukogude okupatsiooniperioodil oli peidetud Järvamaal. Harukordne võimalus saab teoks koostöös Eesti Sõjamuuseumiga. Piduliku rivistuse järel saab pataljoni lippudega tutvuda Vallitorni 8. korrusel.

Kell 13.00 – 15.00 on Vallimäel avatud tehnika- ja varustuse näitus, kus tutvustatakse staabi- ja sidepataljoni igapäevatööd. Lipupäeva lõpetab kell 14.00 Vallimäele püstitatud telgis algav staabi- ja sidepataljoni lähiajaloole pühendatud meenutuste tund.

Muuseumi sünnipäeva lõpetab kell 18.00 Paide Vallimäel algav Noorsooteatri (endise Nukuteatri) vabaõhuetendus „Röövel Hotzenplotz" (Pilet 12€).

Kohtumiseni muuseumis!

Lisainfo
Ründo Mülts
SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
56682165