Paide võtab osa 16.-22. septembril toimuvast Euroopa liikuvusnädalast

2002. aastal alguse saanud Euroopa liikuvusnädal toimub igal aastal 16.-22. septembril. Initsiatiivi eesmärk on parandada rahvatervist ja elukvaliteeti puhta liikuvuse ja säästva linnatranspordi edendamise kaudu.

Mis on selle nädala eesmärk?

Kampaania rõhutab avaliku sektori vastutust ja võimalusi ning kutsub inimesi proovima alternatiive autoliiklusele, tegelema aktiivse liikumisega ning väärtustama oma tervist. Olles julged ja paindlikud katsetama ja kombineerima erinevaid liikumisviise lähtudes teekonna pikkusest ja iseloomust, saab igaüks meist seista puhtama õhu ja sellise linnaruumi eest, mis on kujundatud inimeste, mitte autode jaoks.

Nädala tipphetk on kohalike omavalitsuste korraldatav autovaba päev 22. septembril, mis annab inimestele võimaluse uurida linnatänavate rolli ja katsetada praktilisi lahendusi linnaprobleemide lahendamiseks.

Fookuses on nullheitega transport

Selle aasta Euroopa liikuvusnädala fookuses on nullheitega transpordi kättesaadavus ja ligipääsetavuse tagamine, samuti hea kaasamise tava järgimine olulisuste otsuste tegemisel. Sellega astume üheskoos sammu lähemale eesmärgile olla aastaks 2050 esimene CO2-neutraalne maailmajagu.

Hinnangute kohaselt elab 2050. aastaks umbes 80% maailma elanikkonnast linnapiirkondades, mistõttu on linnade roll ambitsioonikate plaanide elluviimiseks võtmetähtsusega. Hästi kujundatud linnaruum ja sujuvad liikumisvõimalused on olulised eeldused, et meie linnad oleks inimestele atraktiivsed, elava majandusega, elurikkad ja rohelised, kus elavad terved ja heatujulised inimesed.

Liikuvusnädal tuletab meile ühtlasi meelde, et otsustades ise oma liikumiste üle, on meil võimalus teha valikuid. Head valikud parandavad oluliselt meie tervist ja elukvaliteeti.

Eelmisel aastal saavutas Paide auhinnalise koha

2019. aasta Euroopa liikuvusnädalal jõudis Paide parimate väikelinnade kategoorias koguni finaali koos Portugali linnaga Alfândega da Fé ja Kreeka linnaga Karditsa. Tegemist oli väga suure saavutusega, sest liikuvusnädalast võttis osa rohkem kui 3100 omavlitsust üle terve Euroopa. Eelmise aasta liikuvusnädala läbivaks teemaks oli turvaline jalgsi käimine ja rattasõit.

Kutsume kõiki üles proovima autoliiklusele muid, nullheitega alternatiive, mis aitaksid kaasa nii puhtamale keskkonnale kui ka Sinu tervisele!