« Tagasi

Rahvusvaheline muusikapäev toob Paidesse Eesti tipp-akordionistid

27.09.2019

Tulemas on järjekordne rahvusvaheline muusikapäev, mis viib Eestimaa eri otstesse üle saja kontserdi. See aasta erineb mullustest muusikapidudest selle poolest, et muusikud võtavad igas maakonnas fookusesse ühe pilli. Järvamaal on see pill akordion.

Selles, et akordion on laiemas ringis taas ausse tõusnud, on tähtis roll meie noorema põlve muusikutel. Akordionit peab eriliseks ka multiinstrumentalist Kulno Malva: "Akordion võib kõlada kui massiivne orel, järgmisel hetkel kui õhuline viiulitrillerdus. Seda võib mängida nii juubelil kui ka kirikus, nii aidas kui ka kontserdimajas. Võin esitada pikki rahulikke meditatiivseid lugusid, ent rokkida ka suurel laval."

Hea pill muusikaõppijale

Kulno Malva on kunagi ka koolitööd tehes uurinud, kuidas on lood akordioniõppega muusikakoolides. "Kümme aastat tagasi seis liiga roosiline ei tundunud. Usun, et akordion võiks olla palju populaarsem instrument. Seda pärsib ilmselt natuke ajale jalgu jäänud repertuaar ja õppemeetodid."

Õnneks on akordioni populaarsus viimasel ajal tõusnud. Erinevad kultuurisündmused ja sotsiaalmeedia on seda pilli erinevatest ja huvitavatest külgedest näidanud ning palju aitas uute noorte akordionistide tekkimisele kaasa telekonkurss "Klassikatähed".

Mis on rahvusvaheline muusikapäev?

Muusikapäeva traditsiooni algatas 1975. aastal maailmakuulus viiuldaja Yehudi Menuhin, kes soovis, et muusikakunst leviks kõigis ühiskonnakihtides, sõltumata rahvusest, kultuurilisest taustast ja sotsiaalsest klassist. Eestis tähistatakse Muusikapäeva Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel alates 2002. aastast.

Kontsert Paide Muusika- ja Teatrimajas
Teisipäeval, 1. oktoobril kell 13.00
Tiit Kalluste
Kulno Malva
TASUTA!