Kas vajad abi? Testi oma vaimset tasakaalu

Sotsiaalkindlustusamet pakub tuge igapäevamuredega toimetulekul. Vastavalt soovile vestlevad vabatahtlikud nõustajad Sinuga telefoni, chat'i või videosilla vahendusel. Ootame pöörduma kõiki, kelle elus on tekkinud pingeid ja raskusi ning kes tunnevad vajadust sellest kellegagi rääkida – ükski mure ei ole liiga väike!

Koroonapandeemia on inimeste ellu toonud ohtralt muudatusi ja psühhosotsiaalseid pingeid. Kriisi ja sotsiaalse isolatsiooniga võivad vaimse tervise häired sagedamini ägeneda, suureneb perevägivald ning kasvab tõenäosus kogeda traumeerivaid sündmusi. Seetõttu lõime projekti, milles löövad kaasa sotsiaalkindlustusamet, VAAB (vabatahtlike andmebaas), Eesti Psühhiaatrite Seltsi noorpsühhiaatrite sektsioon, Peaasi.ee tiim ja vajadusel erinevad eksperdid.

Abivajajad ja -pakkujad viiakse kokku peaasi.ee lehele loodud broneerimissüsteemis. Kõik vabatahtlikud nõustajad läbivad koolitused ja nende töö on superviseeritud. Pakume nõustajatele omalt poolt regulaarselt tuge veebikoolituste, supervisioonide ja tööd toetavate juhendite näol.

• Nõustamine on tasuta ning abi võivad küsida kõik, kellel on elus tekkinud pingeid ja raskusi ning kes tunnevad vajadust sellest kellegagi rääkida.
  • Meie nõustajad kuulavad, annavad nõu ning suunavad abivajaja vajadusel sobiliku spetsialisti nõustamisele (nt psühholoog, hingehoidja, pereterapeut) või ambulatoorse psühhiaatri vastuvõtule.
  • Nõustamised toimuvad üle videosilla, et tagada inimeste ohutus pandeemia ajal. Teenuse kättesaadavuse laiendamiseks lisandub peagi nõustamine telefoni ja chat'i teel.

KUST VEEL SAADA ABI JA INFOT VAIMSE TERVISE KÜSIMUSTES?

1. Vaimse tervise TEST - Vaimse tervise vitamiinid on uni, toitumine, füüsiline aktiivsus, suhted ja meeldivad emotsioonid. Koostasime testi, et saaksid läbi mõelda, mil moel Sina praegusel ajal oma vaimset tervist tasakaalus hoiad. Testi abil on sul võimalus oma vaimse tervise alustalasid veel paremini enda toetamiseks toimima panna. Tasakaal on peaasi!

2. Loe valgusfoori tugipaketi kohta oma töötaja toetamiseks. Valgusfoori tugipaketis oleva info abil saad teada, kuidas kriisiolukorras enda eest ise hoolitseda, kuidas aidata teistel end toetada ning kuidas toetada kolleege.

3. Ohvriabi kriisitelefon 116006 – kui vajad ohvriabitöötaja tuge või abi töövälisel ajal. Telefoniliin on avatud 24/7. 116006 numbrile saab helistada tasuta ja jääda soovi korral anonüümseks. Nõustame eesti, vene ja inglise keeles.

4. Eesti Psühhiaatrite Selts

Psühhiaatriakliinikud:
    Tallinn – Regionaalhaigla, Tallinna lastehaigla
    Tartu – Tartu ülikooli kliinikumi psühhiaatriakliinik
    Pärnu – Pärnu haigla
    Viljandi – Viljandi haigla
    Võru – Lõuna-Eesti haigla

5. Internetipõhised teenused
    Lahendus.net – nõustamine e-kirja teel

6. Pöördu perearsti poole või liinile 1220, kui tegemist on tervist puudutava küsimusega või murega (unehäired, ärevusest tingitud südamekloppimine, söögiisutus, suutmatus keskenduda, kahtlus viirusesse nakatumisest jms). Kui vajad kohe abi, helista 112.

7. Pöördu Paide Linnavalitsuse sotsiaalosakonna (kohaliku omavalitsuse) poole, kui selgub, et vajad abi näiteks transpordi või elamispinnaga seotud küsimustes, eakale/erivajadusega inimesele toiduabi tagamisel või igapäevaeluga toimetulekul, sh hooldamise ja majapidamistöödega, või muud abi sotsiaalteenuste või - toetuste saamisel.

8. Pöördu lasteabitelefoni 116111 poole, kui sinu pöördumine on seotud lastega, lapsi puudutavate teemadega või soovid teatada abivajavast lapsest.

Mis on ohvriabi ja kes võivad ohvriabisse pöörduda?

Kui oled langenud kuriteo ohvriks või kogenud vägivalda, hoolimatust või halba kohtlemist, on sul võimalik pöörduda ohvriabisse. Riiklikud ohvriabikeskused asuvad kõigis suuremates linnades. Ohvriabikeskustes osutatakse abivajajatele tasuta nõustamisteenust. Paide piirkonna ohvriabi töötaja on Piret Vaher, 5134331, e-post: Piret.Vaher@sotsiaalkindlustusamet.ee, kuid abi võid küsida ükskõik, millisest piirkonnast.

Ohvriabitöötajad on toeks ja abiks ka siis, kui ei ole teada, kes tekitas inimesele füüsilist, vaimset või seksuaalset vägivalda. Ohvriabitöötajad pakuvad emotsionaalset tuge, jagavad infot abivõimaluste kohta ja juhendavad suhtlemisel teiste vajalike asutustega.

Võid pöörduda ohvriabikeskusesse nõustamisele ka anonüümselt, kuid hüvitiste ja teenuste taotlemisel tuleb Sul siiski esitada isikuandmed. Ohvriabikeskuses tagatakse sulle konfidentsiaalsus.