« Tagasi

Algas Paide muinsuskaitseala uue kaitsekorra eelnõu avalik väljapanek

 
Muinsuskaitseamet võttis 2019. aastal eesmärgiks koostada kõigile 12 muinsuskaitsealale seniste põhimääruste asemele uued kaitsekorrad. Paides oleme oma toimingutega jõudnud avaliku väljapanekuni. Ootame Paide kaitsekorra eelnõule kommentaare kõigilt asjaosalistelt.
Tõuke seniste muinsuskaitsealade põhimääruste asendamiseks tõi äratundmine, et kaitse korraldamine muinsuskaitsealadel peaks senisest enam põhinema kohalike elanikega ühiselt kokku lepitud ja linnas säilinud väärtustel. Seda arvestades peaks ka kaitse korraldus muutuma senisest paindlikumaks.
 
 
Eelnõu koostamine
Uue kaitsekorra koostamiseks kutsuti kokku töörühm spetsialistidest ning Paide linnavalitsuse ja Muinsuskaitseameti esindajatest, kes tuginevad koostatud uuringutele ja hoonete inventuuri tulemustele. Uue korraga jagatakse hooned väärtusklassidesse – A-, B- või C-kaitsekategooriasse –  lähtuvalt nende kultuuriväärtusest, linnaehituslikust mõjust, vanusest, haruldusest, tüüpilisusest, autentsusest või tähendusest. Muinsuskaitseala piire hinnates on olnud arutluse all ka ala võimalik laiendamine. Praeguse hinnangu kohaselt on muinsuskaitseala laiendamine Paides minimaalne – plaanis on laieneda vaid kolme kinnistu võrra. Lisaks on kaardistatud nii vanalinna haljastus, ajalooline krundistruktuur kui ka arheoloogilise kultuurkihiga ala.
 
Tähtis roll uue korra välja töötamisel on olnud aruteludel kogukonnaga. Soovisime kuulata inimeste arvamusi ja arvestada sellega, mida kohalikud linnas oluliseks peavad. Lisaks oli eelmise aasta suvel ja sügisel Paide Keskväljakul välja pandud seni valminud uuringuid tutvustav näitus.
Mis on kaitsekorras uut?
 
Uue kaitsekorra eelnõu on võrreldes kehtiva põhimäärusega pikem, kuid selgem ja paindlikum. Sõnastatud on nõuded, samuti muinsuskaitseala väärtused ning nende hoidmise põhimõtted. Lisaks olemasoleva hoonestuse säilitamise lähtekohtadele sõnastati uute ehitiste ja suuremahuliste juurdeehituste tegemise põhimõtted, täpsustati nõudeid kinnistu piiride muutmiseks, tänavate, hoovide ja haljastuse kujundamiseks ning arheoloogiliste uuringute vajaduseks.
 
Hoonete jaotamine kolme kaitsekategooriatesse muudab menetlused paindlikumaks. A- ja B-kaitsekategooria hooned moodustavad kõige väärtuslikuma osa muinsuskaitsealast. Nende välimusel on kandev roll linna miljöö loomisel ja väärtuste hoidmisel. A- ja B-kaitsekategooria kultuuriväärtuslikul hoonel tuleb säilitada selle ajaloolised piirdetarindid, proportsioonid, välisviimistlus ja väärtuslikud detailid võimalikult autentsena. A-kaitsekategooria hoone puhul on lisaks tähtis säilinud interjöör, mistõttu vajavad sisetööd kooskõlastamist. 
 
B-kaitsekategooriasse on määratud hooned, mille siseruumides ei ole teadaolevalt ajaloolisi elemente säilinud. Seetõttu ei pea nende siseruumides tehtavateks töödeks luba taotlema. C-kaitsekategooria hoone algse arhitektuurse ilme säilitamine või taastamine ei ole muinsuskaitseala kontekstis oluline. Nende hoonete ümberehitamiseks ametilt tööde luba ja eritingimusi taotlema enam ei pea. Kooskõlastus antakse linnavalitsuse ehitusloa ja -teatise menetluses. 
Selliselt jaotatuna on võimalik rohkem suunata tähelepanu kultuuriväärtuslike hoonete hoidmiseks. Samas on võimalik vähendada paberimajandust teiste hoonete puhul.
 
Kaitsekorra eelnõu avalikul väljapanekul
4.11– 4.12.2022 toimuval avalikul väljapanekul on kaitsekorra eelnõuga võimalik tutvuda Muinsuskaitseameti kodulehel www.muinsuskaitseamet.ee/paidekaitsekord ja Muinsuskaitseameti Paide kontoris Rüütli 25.
 
Oodatud on ettepanekud kaitsekorra eesmärkide kui ka konkreetsete punktide ning nende sõnastuse kohta, samuti hoonete kaitsekategooriatesse jagamise, muinsuskaitseala piiri laiendamise ning kaitsevööndi kohta.
 
Palume arvamused saata aadressil info@muinsuskaitseamet.ee või tuua Muinsuskaitseameti Paide kontorisse. Kõiki ettepanekuid arutatakse pärast avaliku väljapaneku lõppu 13.01.2023 toimuval arutelul. Küsimustega palume pöörduda Muinsuskaitseameti Järvamaa nõuniku Maarja Tompsi poole.