AMBER Alert Europe avalikustas rahvusvahelisel kadunud laste päeval pildiraamatu laste kadumisjuhtumite ennetamiseks

AMBER Alert Europe kuulutas rahvusvahelisel kadunud laste päeval (25. mail) välja iga-aastase ennetuskampaania, mille fookuses on laste turvalisus. Eestis veab kampaaniat rahvusvahelise organisatsiooni liige sihtasutus (SA) Kadunud.

Kampaania keskmes on uus pildiraamat nimega "Jänese mürisev seiklus", mille eesmärk on õpetada lastele olulisi ohutusnõudeid, et vältida nende kadumist. Raamat on saadaval 20 keeles (sh eesti keeles) ja avalikustatakse 23 riigis üle maailma.

Raamat on loodud koostöös kadunud laste valdkonna ekspertidega ja põhineb viiel peamisel nõuandel, mis keskenduvad instinktide usaldamise olulisusele. E-raamatuna allalaadimiseks saadaval olevat õpetlikku raamatut jagavad kampaanias osalevate riikide ministeeriumid, õiguskaitseasutused ja valitsusvälised organisatsioonid (Eestis SA Kadunud).

"25. mai on rahvusvaheline kadunud laste päev, mil üle maailma mälestatakse lapsi, kes langesid kadudes kas kuriteo ohvriks või on jäänud leidmata teistel põhjustel. Samuti tuletatakse sel päeval meelde, et on vaja teha pingutusi leidmaks üles kõik siiani kadunud lapsed ning kui oluline on teha ennetustööd laste kadumise vältimiseks," ütles sihtasutuse Kadunud tegevjuht Aare Rüütel.

AMBER Alert Europe sihtasutuse esimees ja asutaja Frank Hoen sõnas: "Laste ohutusele tähelepanu pööramine on ülimalt tähtis, meil on hea meel käivitada kampaania, et aidata väikelastel turvalisust paremini mõista. Usume, et "Jänese mürisev seiklus" on väärtuslik tööriist lapsevanematele ja lastega tegelevatele inimestele, et aidata lapsi ohutuse ja kadunuks jäämise teemal harida. Oleme uhked, et saame jagada raamatut peredega üle Euroopa."

Euroopas teatatakse igal aastal 300 000 lapse kadunuks jäämisest. Raamatu "Jänese mürisev seiklus" avaldamisega soovitakse tõsta teadlikkust kadunud laste juhtumitest ning panustada kadumisjuhtumite ennetamisesse. AMBER Alert Europe usub, et väikelaste koolitamine nende endi turvalisuse osas on tulevaste laste kadumisjuhtumite ärahoidmisel ülioluline. Raamatut jagatakse Albaanias, Austrias, Belgias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Kanadas, Horvaatias, Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Kreekas, Itaalias, Leedus, Luksemburgis, Maltal, Hollandis, Põhja-Makedoonias, Poolas, Portugalis, Slovakkias, Sloveenias, Hispaanias ja Ameerika Ühendriikides.

SA Kadunud tegevjuht Aare Rüütel: "Sihtasutus Kadunud tegutseb alates 2008. aasta suvest. Viieteistkümne tegevusaasta jooksul on jäänud kahjuks ka Eestis kadunud lapsi ja noorukeid leidmata. Nad ei ole ühelgi aastal jäänud meie otsingukavast välja ja SA Kadunud lahendamata juhtumite tiim püüab igal aastal teha parima võimaliku nende leidmiseks."

Eestis kadunuks jäänud lapsed ja noored (1991-...):

• Mati Ausing 21a, kadunud 13.04.1991 Laukna, Märjamaa vald
  • Nele Rebane 21a, kadunud 07.09.1997 Kohtla-Järve linn
  • Katrin Errit 13a, kadunud 16.01.2000 Veskiküla, Lääne-Harjumaa
  • Heidi Homutov 21a, kadunud 22.07.2000 Tallinna linn
  • Tambet Tõkmann 9a, kadunud 16.10.2004 Papissaare, Saaremaa vald
  • Reili Huik 17a, kadunud 14.02.2006 Tartu linn
  • Maris Järv 19a, kadunud 24.06.2007 Pärnu linn
  • Mairo Klaar 22a, kadunud 02.12.2007 Kibuna "Lootuse küla", Lääne-Harjumaa
  • Karol Oeselg 21a, kadunud 17.06.2008 Virtsu, Lääneranna vald
  • Ain-Erich Osi 14a, 09.12.2012 Kulla, Mulgi vald
  • Kristo Kingo 21a, kadunud 28.08.2015 Aakre, Valgamaa
  • Markkus Ansberg 17a, kadunud 24.10.2015 Võru linn

Aastas viiakse SA Kadunud poole pöördunud lähedaste palvel läbi keskmiselt 200 otsingut. SA Kadunud eelarve koosneb ainult inimeste ja ettevõtete annetustest (riigipoolset toetust me ei kasuta), jäädes aastas 20-30 tuhande euro vahele. Rohkem infot leiab www.kadunud.ee ja https://www.facebook.com/SAKadunud lehtedelt.

AMBER Alert Europe on Euroopa riike ühendav organisatsioon, mille peamisteks eesmärkideks on tagada kadunud laste parem ja kiirem kaitse, teha ennetustööd laste kadumise vältimiseks, teha teavitustööd ja tõsta teadlikkust laste kadumise algpõhjuste osas. Amber Alert Europe organisatsiooni kuuluvad eksperdid 44-st valitsusorganisatsioonist, eelkõige siseministeeriumitest ja politseijõududest, ning 28 eksperti valitsusvälistest organisatsioonidest. Neid ühendab missioon viia laste kadumiste arv Euroopas nullini.

25. mai on kadunud laste päev, Sihtasutus Kadunud

Kampaania lisateave (inglise keeles) ja pildiraamat teistes keeltes

Kampaaniamaterjalid: www.amberalert.eu/press

Lisainfo: