Psüühiliste erivajadustega inimesed saavad Paides kodud

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste hooldekodud ja nende asemele rajada inimväärsete elamistingimustega väikesed ning hubased kodud.

Suurte hooldekodude sulgemine toimub kogu Eestis lihtsal põhjusel – igal inimesel on õigus elada kodus, mitte institutsioonis. Tänaseks on üle Eesti sulgetud juba üheksa suurt kombinaat-tüüpi asutust, kolm ootavad veel oma järge. Kaasaegsed elamistingimused on saanud juba enam kui 1000 inimest.

Erivajadustega inimestele loodavates uutes elamutes on neli korterit. Igas korteris elab kuus inimest, kellele on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendaja. Selliseid kodusid rajatakse hajusalt üle Eesti, et iga inimene saaks elada oma lähedaste juures.

Paides on selline kodu plaanitud Mündi tänavale, endise lihakombinaadi ala serva. 200m kaugusel plaanitud majast elab viis erivajadustega inimest juba kahes korteris. Lisaks on Paides üks väike eramu, kus elab veel viis inimest.

AS Hoolekandeteenused esitas Paide Linnavalitsusele eelmisel nädalal projekteerimistingimused. Soov on ehitustegevusega alustada juba sügisel, et aasta pärast saaksid inimesed uude koju sisse kolida.

Kliendist kodanikuks

Suurte hooldekodude sulgemisel räägitakse esmalt klientide ja nende eestkostjatega, et selgitada välja, kuhu nad tahaksid elama asuda. Sageli soovitakse elada lähedastega või sõprade-tuttavatega samas linnas.

Suur väljakutse on aidata elanikel uues kogukonnas leida üles tema jaoks sobivad tegevused, sealhulgas leida neile võimetekohast tööd. Kui inimestel on piisavalt tegevust, siis nad kohanevad uue elukohaga üsna kiiresti.

Väga oluline osa inimeste elus on ka võimalus teha midagi kasulikku kogukonna heaks. Tänu sellele teevad elanikud mitmes kogukonnas erinevaid töid, näiteks hooldus- ja haljastustöid kas hooajaliselt või põhitööna.

Algaval nädalal saadab Paide Linnavalitsus täpsema info majadesse, kelle lähedusse uus kodu ehitatakse. Huvi korral on Hoolekandeteenused ja Paide linnavalitsus valmis korraldama kohtumise, kus vastatakse tekkida võivatele küsimustele.

Lisamaterjalid

Pildil tüüpmaja, milline ehitatakse ka Paidesse. Foto: Paide linnavalitsus