« Tagasi

Juulis jõustuv hooldereform parandab hoolekandeteenuste kättesaadavust


Kõrvalabi ja pikaajalist hooldust vajavate inimeste arv ühiskonnas on pidevas kasvutrendis. Prognooside kohaselt kasvab 2050. aastaks üle 65-aastaste inimeste osakaal Eesti rahvastikus kolmandikuni rahvaarvust. Juba praegu elab Eestis  suur hulk tõsise tegevuspiiranguga inimesi.  Rahvastiku vananedes nende inimeste osakaal tõuseb.

Hooldusvajadusest olenemata on inimese esmane valik elada endale tuttavas ja turvalises keskkonnas — kodus. Mõnele inimesele on aga ööpäevaringne üldhooldusteenus ehk hooldekodu möödapääsmatu vajadus. Kvaliteetse ja inimese tegelikule vajadusele vastava abi kättesaadavus on seejuures väga tähtis.

Hooldekodu teenuse rahastamise koormus on aastate jooksul langenud peamiselt teenuse saajatele ja nende seadusjärgsetele ülalpidajatele. 1. juulist 2023 jõustuv hooldereform tähendab, et riik tuleb hoolduse eest maksmisel appi.

Kui seni on inimese katta olnud 100 protsenti hooldekodu kohatasust, siis alates 1. juulist 2023 jaguneb kohamaksumus teenust vajava inimese ja kohaliku omavalitsuse vahel. Seda võib pidada üheks viimaste aastakümnete suurimaks, oodatumaks ja vajalikumaks reformiks sotsiaalvaldkonnas. Reformiga annab riik omavalitsustele lisaks nende tänasele rahalisele panusele täiendavad rahalised vahendid pikaajalise hoolduse korraldamiseks.

Rohkem infot: https://sm.ee/hooldereform

 

Paide Linnavalitsuse kontaktisik seoses hooldereformiga on sotsiaaltöö peaspetsialist Laura Kind: Tel. 383 8613; 5899 8962, laura.kind@paide.ee.

Teate koostas Sotsiaalministeeriumi pressiteate ja kodulehe põhjal:

Eliise Peelo
Avalike suhete peaspetsialist
Paide Linnavalitsus
(+372) 5627 5233
eliise.peelo@paide.ee