« Tagasi

Rumeenia suursaadik avas Järvamaa Keskraamatukogus näituse

Kolmapäeval, 15. märtsil külastas Paidet esmakordselt Rumeenia suursaadik Călin Stoica, kellele tutvustati päeva jooksul Paide linna. Visiidi lõpetas Järvamaa Keskraamatukogus näituse "100 aastat Eesti ja Rumeenia diplomaatilisi suhteid" mitteametlik avamine.
 


Rumeenia suursaadik Călin Stoica hindas kõrgelt Paide linna asutuste külalislahket vastuvõttu.
(Foto: Paide linnavalitsus) 


Rumeenia suursaadiku päev algas külastusega ühe suurima ehitussegude tootja maailmas ja Eestis, osaühingu Sakret, Mäos asuvasse tehasesse. Seejärel suunduti Paide raekotta, kus võtsid saadiku vastu Paide linnapea Kulno Klein, abilinnapea Piret Moora ja arenduse peaspetsialist Karola Jaanof. Kohtumisel tutvustati põgusalt Paide linna ajalugu, kultuuri- ja spordielu  ning arengusuundi ja lähiaastate väljakutseid. Călin Stoica ja linnapea Kulno Kleini vahelise vestluse käigus nentis Stoica, et Rumeenias on kohati sarnased probleemid nagu Eestis.

"Murettekitav tendents on, et noored inimesed kolivad maapiirkondadest (suur)linnadesse, aga ka välismaale, kust nad naasta ei pruugi," sõnas suursaadik. "Üldiselt läheb minu hinnangul aga Paidel ja kogu Eestil hästi." Stoica lisas, et probleeme leidub igas asulas ja riigis, kuid Paide ja ka Eesti laiemalt paistavad tema arvates silma eelkõige turvalise, puhta ja loodusliku elukeskkonna poolest.


Nii Paide linnapea Kulno Klein kui Rumeenia suursaadik nõustusid, et koostöö kahe riigi vahel peab jätkuma. "Ma leian, et pole mõtet jalgratast leiutama hakata," nentis Klein. "Koostööd tehes, vastastikku parimaid praktikaid vahetades ja kogemusi jagades jõuame kaugemale kui omaette, eraldi toimetades." Călin Stoica tõi välja kolm tema hinnangul kõige olulisemat valdkonda, millele keskenduda: "Julgeolek, digitaalne innovatsioon ja haridus – need on teemad, mille osas võiksime tulevikus tihedalt koostööd teha."

Erasmus+ haridusprogrammi raames külastasid Paide Gümnaasiumi õpilased 2022. aastal Rumeenias asuvat Victor Brauneri nimelist kunstikooli. Koolis pakutakse lisaks gümnaasiumiharidusele ka kõrgetasemelist muusika- ja kunstiharidust. Suursaadik kiitis algatust ning avaldas lootust, et õpilasvahetuse projektidega jätkatakse ka edaspidi.
 


Paide linnapea Kulno Klein võttis Rumeenia suursaadiku vastu raekojas.
(Foto: Paide linnavalitsus)


Pärastlõunal tutvus Rumeenia saatkonna esindaja Paide Muusika- ja Teatrimajaga, kus viisid ringkäiku läbi asutuse direktor Martha-Beryl Grauberg ja Paide Teatri juht Mariliis Peterson. Veel külastas Călin Stoica Paide Gümnaasiumit ning Wittensteini Tegevusmuusemit. Saadiku esimene Paide visiit jõudis lõpule Järvamaa Keskraamatukogus, kus on kõigile huvilistele avatud näitus "100 aastat Eesti ja Rumeenia diplomaatilisi suhteid."

Näituse kureeris suursaadik ise ning see oli planeeritud rändnäitusena mööda Eestit liikuma juba 2021. aastal, kui möödus sajand päevast, mil Rumeenia tunnustas esimest Eesti Vabariiki. Koroonaviiruse tõttu oldi sunnitud plaane muutma. Nüüd, kui näitus lõpuks Paidesse jõudis, kiitis Stoica asukohavalikut ning väljendas rõõmu selle üle, et ka Paides ja selle ümbruskonnas elavad inimesed saavad võimaluse tutvuda Rumeenia ja Eesti pikaaegse märgilise tähtsusega koostööga. Näitusel on muuhulgas esimest korda avalikkuse ees mitmed varasemalt salastatud dokumendid.
 


Järvamaa Keskraamatukogus avatud näitusel näeb muuhulgas ka 21. veebruaril 1918 vastu võetud Eesti Vabariigi iseseisvusmanifesti. (Foto: Paide linnavalitsus)

NÄITUS "100 AASTAT EESTI JA RUMEENIA DIPLOMAATILISI SUHTEID"
15.03. – 03.04.2023 JÄRVAMAA KESKRAAMATUKOGU LASTEOSAKONNAS (II KORRUS)
SISSEPÄÄS TASUTA


26. veebruaril 1921. aastal tunnustas Rumeenia Eesti Vabariiki de jure ja pandi alus ametlikule diplomaatilisele suhtlusele. Näitus on kronoloogiline ajalooliste fotode, dokumentide ja tekstide galerii, mis annab ülevaate kahe riigi vaheliste suhete unikaalsetest ja olulistest hetkedest 100 aasta vältel.

Kahe riigi ajalugu on mõjutanud suuresti samad sündmused. Näitus on jagatud kahte perioodi: sõjaeelne aeg ja 1989. a Balti ketist alguse saanud uus periood. Mõned pannood on pühendatud viimasele 30 aastale, näiteks kõrgetasemelistele visiitidele kahe riigi vahel, saatkondade taasavamistele mõlemas riigis ning kahe riigi vahelistele kultuuriüritustele.

Näituse on koostanud Rumeenia välisministeeriumi arhiiv koostöös Eesti välisministeeriumi arhiiviga, Eesti Rahvusarhiiviga, Rumeenia Suursaatkonnaga Tallinnas ja Eesti Suursaatkonnaga Bucarestis.

* * * * * * * * * * * * * * *
Rumeenia 
Pealinn: Bukarest
Ametlik keel: rumeenia keel
ELi liikmesriik: alates 1. jaanuarist 2007
Rahaühik: Rumeenia leu (RON). (Rumeenia võtab euro kasutusele siis, kui on täitnud selleks vajalikud tingimused.)
Schengen: Rumeenia valmistub praegu ühinemiseks Schengeni alaga.
Pindala: 238 390,7 km2 (Eesti pindala: 45 227 km2)
Rahvaarv: 19 038 098 (Eesti rahvaarv: 1 331 796)
SKP elaniku kohta (ostujõu standardi alusel): 74 (Eesti SKP elaniku kohta: 89)



Teate koostas

Eliise Peelo
Paide linnavalitsuse avalike suhete peaspetsialist
(+372) 383 8623
(+372) 5627 5233
eliise.peelo@paide.ee