Maapiirkondades muutub kodulaen paremini kättesaadavaks

Maapiirkonna eluasemelaenu riiklikku käendust saavad kasutama hakata senisest rohkemate piirkondade elanikud ning tagatise ülempiir tõuseb. Valitsus otsustas käenduse tingimusi muuta, et elavdada väiksemate linnade ja asulate kinnisvaraturgu ning luua paremaid elamispindu väljaspool suuremaid linnu.

Maapiirkonna eluasemelaenu riiklik käendus, mis katab kogu Järvamaad, on mõeldud inimestele, kes soovivad võtta laenu eluaseme ostmiseks või renoveerimiseks ning kellel puudub selleks piisav tagatis. Sellisel juhul sõlmib pank kodulaenu käenduse Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA (EIS) nimel.

Inimesed väljaspool Tallinna, Tartut ja Pärnut on tuttavad olukorraga, kus pangast kodu ostmiseks või renoveerimiseks laenu saamine on kinnisvara asukoha tõttu raskendatud. Siin pakub lahendust riiklik käendus, mis vähendab pankade riske ja annab inimestele võimaluse elada heas energiasäästlikus kodus igas Eesti otsas.

Noore pere, noore spetsialisti, veterani ja energiatõhusa eluaseme omandaja või eluaseme energiatõhusaks rekonstrueerija minimaalne rahaline omafinantseering on 10 protsenti. Lasterikastel peredel on minimaalne omafinantseering edaspidi 5 protsenti. Seega parandatakse suurtest linnadest kaugel elavate noorte perede ja teiste sihtrühmade ligipääsu kodulaenudele, tagades võimalikult sarnase kohtlemise üle Eesti.

Käenduse tagatise ülempiir tõuseb senise 80 000 euro pealt 150 000 eurole.

Maapiirkonna käendus panustab valitsuse tegevusprogrammi eesmärki parandada kodude kättesaadavust noortele peredele.

Käenduse uued tingimused hakkavad kehtima alates 1. augustist esitatud laenutaotlustele. Rohkem infot selle kohta leiab EISi kodulehelt.

 

2024. aastal väljastas EIS eluasemekäendusi eri sihtgruppidele kokku 26 miljoni euro väärtuses ning sellega kaasnev laenumaht on 343 miljonit eurot. Teenust pakutakse koos laenulepingu sõlmimisega pankade kaudu. EISi käendusega on tagatud kõigist kehtivatest kodulaenudest 17 protsenti.