4.02.21

Selgus Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse võitja

 

Paide Linnavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liidu korraldatud arhitektuurivõistlusele esitati rekordarv ideekavandeid ning arvamuspealinna keskväljaku tulevane ilme on selgunud – võitjaks kuulutati arhitektuuribüroo b210 võistlustöö „Paas".

EV100 ja Eesti Arhitektide Liidu algatuse „Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames korraldatud Paide keskväljaku arhitektuurivõistlusega otsiti ideid Paide keskväljaku nüüdisajastamiseks. „Paide on seadnud sihiks luua vanalinnas meeldiv ja atraktiivne elukeskkond, kuhu inimesed soovivad tulla ja seal aega veeta. Seepärast oleme planeerinud lähiaastatel sinna rajada Paide riigigümnaasiumi, 19. sajandi muuseumi tegevuskeskuse ja uue kogukonnamaja. Selles pusles on määrava tähtsusega ka keskväljaku rekonstrueerimine, mille kvaliteetne ja nüüdisaegne avalik ruum seob uueneva linnaruumi füüsiliselt ja visuaalselt kokku," selgitas Paide linnapea ning žürii esimees Priit Värk.

Võistlusele saabus rekordiliselt palju ehk 23 võistlustööd: kõik kvalifitseerusid ning pääsesid hindamisele. Reedel, 6. märtsil kuulutas žürii välja auhinnatud ideekavandid, millest parimaks tunnistati võistlustöö „Paas" arhitektuuribüroolt b210 (autorid: Aet Ader, Arvi Anderson, Mari Hunt, Nele Šverns, Kristian Taaksalu ja Karin Tõugu).

„Keskväljaku võidutöö arvestab Paidele iseloomuliku puitarhitektuuri ja muinsuskaitselise vanalinnaga, teeb keskväljakust kohtumispaiga, loob täiendavaid võimalusi kohviku ja teiste väikeäride pidajatele ning samas tõstab esile raekoda ja kirikut," kommenteeris Priit Värk.

Žürii leidis, et võidutöös loodud ruum mõjub iseseisva (kunsti)teosena, samas täidab kõik väljakule esitatud vajalikud ülesanded. See oli ka üks väheseid töid, mis nägi ette paekivi kasutamist ehk leiti Paidele iseloomulik motiiv ja element, mida väljakul jätkata.

Mängulise skulptuuripargina kasutatakse võidutöös paekivirahne ja geomeetrilisi elemente. Pikk platvorm-varjualune kiriku-raekoja teljel jagab väljaku kaheks, piiritledes väljaku jalakäijate osa ja puhastades vaated raekojale ning kirikule. Haljasalad moodustavad osa kunstilisest tervikust ning  töötavad hästi nii vihmapeenra kui piknikuplatsina. Puidust ühendustelg raekoja ja kiriku vahel on kujundatud meeldejääva objektina – Paide pikima pingina, millel on potentsiaali saada oluliseks kohtumispaigaks. Vallimäe nurgatagune ala on lahendatud rahulikumate mängude vaiksema alana.

Žürii tõstis esile eelkõige seda, et kogu lahendus toetab ja tõstab esile olemasolevat keskkonda. Paari lihtsa, ent kaalutletud liigutusega on antud kohale iseloom ning töö on esteetiliselt ja funktsionaalselt puhas.

„Hea avalik ruum" programmijuht ning žürii liige Kalle Vellevoog lisas, et Paide keskväljakut, mida kolmest küljest raamib ühekordne hoonestus, võib pidada üheks paremate proportsioonidega linnaplatsiks Eesti väikelinnades.

„Vanalinna ajaloolise tänavavõrgustikuga piirnev keskväljak raekojaga ühes ning kirikuga teises servas on Eestis täiesti ainulaadne. Linnasüdamikku koonduvad veel praegugi tähtsamad liiklusteed – Tallinna ja Pärnu tänavad, kusjuures keskaegne turuplats on tänaseni säilitanud oma igivana positsiooni linna keskväljakuna," selgitas Vellevoog. Võistlejatel tuli arvestada seetõttu ka mitmete Muinsuskaitseameti tingimuste ja tähelepanekutega.

„Eelkõige otsiti just esindusväljaku lahendust, mitte näiteks uue pargi kujundamist, ning seejuures ei tohtinud uued väljaku elemendid domineerida - pidid säilima olulised vaated raekojale ja kirikule ka väljastpoolt väljakut. Paide ajalooline turuplats on samuti väärtus omaette ning see peab jääma loetavaks ka pärast ümberehitust ehk väljakuruumi ei tohi liiga jõuliselt killustada. Ka nende tingimuste täitmisega saadi kavandis „Paas" ilusti hakkama," selgitas Paide linnaarhitekt Elo Kiivet.

Võistlustöödega saab tutvuda Järvamaa keskraamatukogu ja Paide kunstikooli fuajees avatud näitusel kuni 28. märtsini.

Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse auhinnafond moodustas 25 000 eurot.

Esikohapreemia suuruses 9000 eurot pälvis võistluse võidutöö „Paas" arhitektuuribüroolt b210 (autorid: Aet Ader, Arvi Anderson, Mari Hunt, Nele Šverns, Kristian Taaksalu ja Karin Tõugu). 

Teise koha ja 7000-eurose preemia sai võistlustöö „Paided" arhitektuuribüroolt Nikita Atikin OÜ (autorid: Eva Kedelauk ja Kristel Niisuke) ning kolmanda koha ja 5000-eurose preemia sai võistlustöö „Sõnajalg" arhitektuuribüroolt KUU OÜ, autor Juhan Rohtla. 

Ergutuspreemiad suuruses 2000 eurot anti võistlustöödele „Linnageen" (Arhitektuuribüroo MA OÜ, autorid Egon Metusala ja Liis Uustal) ja „Via Wittenstein" (Arhitekt Must OÜ, autorid: Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Lisett Laurimäe, Katrin Vilberg ja Kaire Kodu).

Võistlust rahastasid Paide Linnavalitsus, Kultuuriministeerium ja Rahandusministeerium.

 

Võistluse žüriisse kuulusid Paide linnapea ja žürii esimees Priit Värk, Paide linnaarhitekt Gerli Reiman, Paide linnavolikogu esimees Aivar Tubli, „Hea avalik ruum" programmijuht Kalle Vellevoog, Katrin Koov ja Ralf Lõoke Eesti Arhitektide Liidust ning Laura Männamaa Eesti Maastikuarhitektide Liidust.

 

Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga „Hea avalik ruum" kaasajastatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks kokku 15 Eesti linna ja asula keskused. Seni on EV100 arhitektuuriprogrammi raames uue ilme saanud linnakeskused Tõrvas, Põlvas, Raplas, Valgas, Võrus, Kuressaares, Elvas ning Rakveres. "Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames viidi läbi veel neli arhitektuurivõistlust Tapa, Võsu, Paide ja Lihula linnakeskuste uuendamiseks.

Algatuse „Hea avalik ruum" kohta saab lisainfot www.avalikruum.ee

Võidutöö materjalid siin.

Kõik osalenud tööd siin.

Žürii protokoll siin.

 

Lisainfo:
Elo Kiivet
Paide linnaarhitekt
565 696 74
elo.kiivet@paide.ee

 

Kalle Vellevoog
"Hea avalik ruum" programmijuht
506 7586
kalle@jvr.ee

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Paide Linnavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas 2. detsembril välja Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse, mis on neljas „Hea avalik ruum" jätkuprogrammi kuuluv võistlus sel aastal. 

Võistlustöödelt oodatakse ideid Paide keskväljaku nüüdisajastamiseks. Lahendada tuleb avaliku ruumi planeerimine, maastikukujundus, väikevormide ja rajatiste disain ja paigutus, valgustus ning liiklus- ja parkimiskorraldus (sh ühistransport), arvestades kehtivate piirangutega (sh vandaalikindlus) ja ootustega. Seni ringristmikuna kasutatud keskväljak tuleb ümber kujundada ja pakkuda kasutusvõimalusi erinevateks sündmusteks.

MUUDETUD VÕISTLUSÜLESANNE

Paide linna tõmbekeskus on hakanud nihkuma eemale (nt kultuurikeskuse ja supermarketite juurde), kuid vajaks taas keskele koondamist, et vanalinna elustada ja selle arengut toetada. Nüüdisaegse lahendusega atraktiivne ja aktiivne väliruum elavdab ka linna kultuurielu ja ettevõtlust.

Paide keskväljakut, mida kolmest küljest raamis ühekordne hoonestus, võib pidada üheks paremate proportsioonidega keskväljakuks Eesti väikelinnades. Kindlasti on see linnaelu süda – vanalinna ajaloolise tänavavõrgustikuga piirnev keskväljak raekojaga ühes ja kirikuga teises servas on Eestis täiesti ainulaadne. Linnasüdamikku koonduvad veel praegugi tähtsamad liiklusteed – Tallinna ja Pärnu tänavad, kusjuures keskaegne turuplats on tänaseni säilitanud oma igivana positsiooni linna keskväljakuna.

Arhitektuurivõistluse ala on Paide keskväljak, kiriku kõrval olev plats ja ühendus Vallimäega (ca 8800 m2). Kontaktalasse jääb keskväljaku vahetu ümbrus, sh Posti tänav, ühendus projekteeritava Paide riigigümnaasiumiga, Tallinna tänav koos loodava XIX sajandi tegevusmuuseumiga, jalgsiliikuja ühendused Vallimäega (kaldtee Tallinna tänavalt ja trepp Posti tänavalt) ning Väike-Aia tn parkimisala.

Paide keskväljaku võistlusele oodatakse arhitektide ja maastikuarhitektide töid 12. veebruariks 2020. 

Võistluse žüriisse kuuluvad Paide linnapea ja žürii esimees Priit Värk, Paide linnaarhitekt Gerli Reiman, Paide linnavolikogu esimees Aivar Tubli, „Hea avalik ruum" programmijuht Kalle Vellevoog, Katrin Koov ja Ralf Lõoke Eesti Arhitektide Liidust ning Laura Männamaa Eesti Maastikuarhitektide Liidust.

Auhinnafond on 25000 eurot. Võistluse toimumist rahastavad Paide linn, Kultuuriministeerium ja Rahandusministeerium.

"Hea avalik ruum" programmi raames valminud ja valmivad linnakeskused ja peatänavad on kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, mille eesmärk on mõtestada Eesti avalikku ruumi ning viia see uuele tasemele. "Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames viiakse 2019. aastal läbi neli arhitektuurivõistlust Tapa, Võsu, Lihula ja Paide linnakeskuste uuendamiseks.

Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" EV100 arhitektuuriprogrammi raames uue ilme saanud linnakeskused Tõrvas, Põlvas, Raplas, Valgas, Võrus, Kuressaares, Elvas ja Rakveres.

Algatuse „Hea avalik ruum" kohta saab lisainfot www.avalikruum.ee, võistlustingimused on allalaetavad riigihangete registrist.

Foto: Joonas Kaljulaid

Lisainfo:
Elo Kiivet
Paide linnaarhitekt
565 696 74
elo.kiivet@paide.ee

Kalle Vellevoog
"Hea avalik ruum" programmijuht
506 7586
kalle@jvr.ee

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Sügisel alustati arhitektuurivõistluse lähtematerjali kokkupanekut ja sisendi kogumist kohalikelt. 3. oktoobril toimus keskväljaku teemaline avalik ja avatud töötuba raekojas, kuhu olid kutsutud nii huvilised linnakodanikud, ettevõtjad kui ka volikogu liikmed. Eesmärk oli saada tagasisidet ruumieksperimentidele ja sõnastada ootused tuleviku keskväljakule ehk koguda sisendit arhitektuurivõistluse lähteülesande koostamiseks. Lisaks toimusid eraldi töötoad koolides: Hillar Hanssoo põhikoolis (3. oktoober), Hammerbecki põhikoolis (14. oktoober) ja Paide riigigümnaasiumis (11.11). Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse tutvustamine võimalikele osalejatele toimus 16. oktoobril Arhitektuurikatlas Tallinnas.

Kolmapäeval, 13. novembril toimus Paide raekojas avalik arutelu keskväljaku arhitektuurikonkursi võistlusülesande teemal. Kohal oli umbes 60 huvilist ja aktiivne arutelu kestis üle kahe tunni.


Avalik arutelu raekoja saalis 13. oktoobril. Foto: Jan Vutt

Vaata veel fotosid