7.03.22

Kui soovime, et ka meie lastel oleks Paides hea elada (tagatud oleks puhas elukeskkond), peame endale teadvustama, et jäätmeid tekitav priiskav eluviis ei ole jätkusuutlik. Selleks tuleb muuta oma tarbimisharjumusi ja võtma omaks põhimõtte „parim jääde on see, mida ei teki".

Jäätmetekke vältimise olulisusele tähelepanu juhtimiseks on novembri eelviimane nädal kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vältimise nädalaks (European Week for Waste Reduction - EWWR). Igal aastal valitakse erinev suund ja see annab võimaluse käsitleda erinevates valdkondades. Anname mõned lihtsad nipid, kuidas jäätmeteket igapäevaelus vältida:

Tarbi targalt:

1. Osta vaid nii palju, kui ära tarbid. Mõtle enne ostu läbi, mida ja kui palju vajad.

2. Väldi mõttetut pakendit. Kauasäilivaid (kuivained, pesuvahendid jms) tooteid on kasulik osta suurpakendis.

3. Väldi liigset kilekottidesse pakendamist. Kaalutud puu- ja juurviljad mahuvad sageli ühte väiksesse kotti – näiteks 2 tomatit ja paprika ei pea olema eraldi kottides. Keeldu viisakalt kassas jagatavatest kilekottidest. Poodi minnes võta kauba pakkimiseks kaasa oma kile-, riide- või paberkotid.

4. Vali kaup, mille pakendit on sul võimalik kerge vaevaga taaskasutada. Nt papp- või paberpakendit saab küttekoldes põletada, muu materjali saab pakendikonteinerisse viia, paberkotti saab vanapaberi kogumiseks kasutada jne.

5. Eelista turgu või poes kaalukauba letti. Portsjonitena valmis pakendatud (viilutatud) kaupa on küll mugav kasutada, kuid see on oluliselt kallim ja liigselt pakendatud.

6. Vali kauakestvaid tooteid, eelista kvaliteeti. Väldi ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooteid, nagu ühekordsed plastiknõud, patareid, pardel jne. Sageli on ka massmoetooted odavast materjalist, kergesti purunevad või lihtsalt kiirelt mittevajalikuks muutuv kaup.

7. Vali taaskasutatud materjalist valmistatud tooteid. Otsi vastavat märgistust tootelt:

 

8. Poodle ka kasutatud asjade poodides.

9. Mõtle enne, kui lähed kaasa reklaampakkumistega, mis lubavad ühe toote ostmisel lisaväärtusena kaupa (nö mõttetut nänni), mida sul tegelikult vaja ei lähe.

10. Kasuta ostunimekirja, see aitab vältida ebavajalike asjade ostmist

11. Korduvkasuta tooteid ja ostmisel eelista ka kasutatud tooteid (riided, mööbel, riided, mänguasjad, elektroonika). Kui sa enam toodet ei vaja, kuid seda on võimalik kasutada, paku sõpradele, võib-olla on kellelegi just see toode vajalik.

12. Tarbi joogiks kraanivett.

13. Kasuta kaubaga saadud pakendeid kodus uuesti. Kilekotte ja plastkarpe saad kasutada külmkapis vm toidu säilitamiseks; plastkarpe ka kevadel taimede ettekasvatamiseks, tetrapakendeid talvel lindude toidumajadeks, plekktopse naeltekruvide hoidmiseks jne

14. Kasuta keraamilisi nõusid (püüa vältida ühekordseid plasttopse ja –taldrikuid).

15. Vii asjad, mida enam ei vaja, korduskasutusse.

16. Enne, kui otsustad uue toote osta, uuri, kas saad vana ära parandada või uut toodet hoopis laenutada/rentida (näiteks harva vaja minevaid tööriistu on targem rentida).

17. Paranda esemeid ja kodumasinaid, nii pikendad toote eluiga oluliselt ja väldid kulutuse tegemist uue toote ostmisel.

18. Eelista dušši vanniskäimisele.

19. Kasuta toode lõpuni. Ära viska minema poolikut hambapasta- ja kreemituubi või -purki.

20. Paki kingitused olemasolevatesse materjalidesse (ajaleht, plakat, kangas) või korduvkasuta varem kingitud kinkekotti

21. Sorteeri tekkivad jäätmed liigiti, kuna neist saab siis valmistada midagi muud. Näiteks sordi jäätmetest välja biojäätmed ja komposti  need või pane biojäätmete konteinerisse.

22. Ole kursis infoga, kuhu ja kuidas sinu kodukohas jäätmeid saab ära anda. Info

leiad internetist kohaliku omavalitsuse kodulehelt.

Kontoris:

1. Tööta dokumentidega digitaalselt. Loe ja tee tekstiparandusi arvutis; koosolekutel kasuta projektorit, allkirjasta digitaalselt jne.

2. Kui pead printima, siis prindi kahepoolselt või veelgi enam – paiguta kaks lehekülge ühele ja prindi siis kahepoolselt.

3. Mahukate dokumentide puhul prindi dokumendist vaid sulle oluline osa.

4. Prindi enda tarbeks „sodipaberile".

5. Jaga kolleegidega ajalehti-ajakirju ja harvem vajaminevaid kontoritarbeid.

6. Taaskasuta kontoritarbeid, näiteks registraatoreid, mappe, vahelehti  jms.

7. Kasuta koosolekutel ühekordsete joogitopside asemel klaase, kruuse vm korduvkasutatavaid nõusid.

8. Kasuta printerites taastäidetavaid tahma- ja tindikassette.

9. Sorteeri jäätmeid.

10. Jäätmete sorteerimise tõhustamiseks eemalda kabinettidest laudade alt prügikastid ja loo kontori üldruumisesse liigiti sortimise prügikastid.

Mõtle ise ja paku ka teistele välja veel lahendusi, kuidas praegust elustandardit langetamata oleks võimalik vähem jäätmeid tekitada 

Toimetaja: MAARIT NÕMM